PIĘKNO

PŁODNOŚCI

24 lipca 2024

PCOS - przyczyny i sposoby działania

PCOS czyli zespół policystycznych jajników, zaburzenie cyklu miesiączkowego, mogące prowadzić do trudności w poczęciu.

 

Jako instruktor, czasami widzę karty obserwacji, gdzie cykle są długie, nieregularne, charakteryzują się zmiennym powrotem śluzu różnej jakości (od słabego do bardzo dobrego i tak kilkukrotnie), czasami nie można zidentyfikować dnia Peak, ani przewidzieć czasu kiedy pojawi się miesiączka. Obraz karty wówczas sugeruje PCOS. Oczywiście moim zadaniem nie jest diagnostyka lecz nauka prowadzenia obserwacji, aby lekarz patrząc na kartę oraz rozszerzając odpowiednio badania, mógł postawić diagnozę.

 

Jeżeli rzeczywiście mamy do czynienia z PCOS to w obrazie usg jajniki obrastają w pęcherzyki a owulacja ustaje i stąd brak poczęcia.

 

PCOS ma swój początek w zaburzonej gospodarce insulinowej, która oznacza problemy zdrowotne. Problemy zdrowotne dla organizmu to nie czas na poczęcie dziecka, tylko „walka o przetrawnie” w osłabionej kondycji ciała. Organizm o płodności „myśli”, gdy wszystkie podstawowe potrzeby są zaspokojone.

 

Zarówno kobiety jak i mężczyźni borykający się z wysokimi poziomami insuliny mają podwyższone ryzyko niepłodności. Im więcej skoków cukru powoduje nasza dieta, tym wyższy poziom insuliny i tym częstsze przypadki niepłodności. Na PCOS cierpi co 8 kobieta.

 

PCOS to choroba spowodowana przez zbyt wysoki poziom insuliny. Im więcej insuliny, tym bardziej zaawansowany jest PCOS. Dlaczego? Dlatego, że insulina każe wytwarzać jajnikom więcej męskiego hormonu - testosteronu. Dodatkowo nadmiar insuliny powoduje zaburzenie naturalnej konwersji hormonów męskich do żeńskich, co skutkuje dodatkowym podwyższeniem poziomu testosteronu. Z powodu nadmiaru tego hormonu kobiety z PCOS mają nadmierne owłosieniem typu męskiego w takich miejscach jak broda, przedramiona, okolice pępka.

 

Wiele kobiet chorujących na PCOS ma też problemy z utratą wagi bo nadmiar insuliny uniemożliwia spalanie tłuszczu.

 

Niektóre kobiety są bardziej podatne na PCOS niż inne. Nie każda kobieta, która ma wysoki poziom insuliny cierpi na PCOS. Ale we wszystkich przypadkach wypłaszczanie krzywych cukrowych może pomóc zmniejszyć lub wyeliminować takie objawy jak np. brak energii.

 

U mężczyzn zaburzenia gospodarki cukrowej również mogą wiązać się z niepłodnością. Podwyższony poziom glukozy obniża jakość nasienia oraz zaburzenia erekcji.

 

PCOS to bardzo dietozależna jednostka chorobowa. Dlatego tak ważna w procesie leczenia jest współpraca z dietetykiem. Widzę jak na kartach obserwacji, już po 3-4 miesiącach stosowania diety, cykle długie i nieregularne stają się regularne, stałej długości ok. 30 dni, z jednym okienkiem płodności i dokładnie wyznaczonym peakiem. Ograniczenie węglowodanów i cukrów oraz odpowiednie komponowanie posiłków daje niesamowite rezultaty.

 

Po przeczytaniu książki „Glukozowa rewolucja” Jessie Inchauspe zaczynam inaczej jeść. Wprawdzie sama nie miałam nigdy problemów z policystycznością jajników, ale bonus w postaci lepszego samopoczucia, braku spadków energii i długiego uczucia sytości po „nieowsiankowym” śniadaniu wart jest wysiłku wdrożenia tipów Jessie na wypłaszczanie krzywej cukrowej (@glucosegoddess):

 

1. Jedz wytrawne śniadania, nie na słodko.

2. Rozpozpoczynaj posiłek od zielonej przystawki.

3. Sięgnij przed jedzeniem po ocet (jakikolwiek, łyżeczka na szklankę wody).

4. Owoce jedz w całości (nie w postaci soku lub suszone).

5. Jedz produkty we właściwej kolejności (błonnik, białko, tłuszcz, węglowodany i cukry).

6. Słodkie jedz jako deser a nie przekąskę.

7. Ruszaj sie po posiłku (np. 10 min marsz).

8. Nie jedz samych węglowodanów.

 

 

PIĘKNO PŁODNOŚCI

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

Agnieszka Remus

instruktor Modelu Creighton

tel. 500 165 693